Laos

spokój, dżungla, egzotyczna kultura

Dokąd się wybrać

Laos to przede wszystkim czarodziejskie buddyjskie świątynie. Na turystów czekają miejsca, których nie można zobaczyć nigdzie indziej. Warto udać się do miasta Luang Prabang, w którym można zobaczyć na przykład mityczne sanktuarium Buddy ukryte w grotach Pakou. To miejsce niezwykłe chociażby przez fakt, iż kształty wyrzeźbione przez człowieka mieszają się tu z naturalnymi, a samo sanktuarium stanowi istotny punkt turystyczny.

laos11

Ciekawym miejscem jest także Tree Top Explorer – rozbudowy park liniowy. Znajduje się on między koronami drzew, co wygląda interesująco. Już sama wycieczka w to miejsce jest przygodą, bowiem oznacza ona kilkudniową podróż połączoną z nocowaniem w dziczy, a także ze zjazdami na tyrolkach mający kilkadziesiąt metrów i zawieszonych między wodospadami oraz skałami. Zamiast jednak próbować wyobrazić sobie ten ogrom wrażeń lepiej jest po prostu skorzystać z tej atrakcji, która urozmaici każde wakacje.

Laos to także zabytki. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest Patuaxi – pomnik zbudowany an cześć zmarłych w czasie rewolucji Laotańczyków. Jest on podobny nieco do paryskiego Łuku Triumfalnego, chociaż wyróżnia się finezyjnymi zdobienia. Koniecznie trzeba go zobaczyć.

W Vientiane czeka zaś słynny kompleks, w którego centrum znajduje się Stupa Pha That Luang, która zachwyca złotymi zdobieniami i rozmachem, z jakim została stworzona. Mimo iż często kompleks był niszczony do dziś można go podziwiać i warto, bowiem robi wrażenie.

Jakie jeszcze atrakcje zobaczyć w Laos?

Laos to także świątynie w Luang Prabang. Można tu odpocząć, wejść głębiej w siebie i poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca. Świątynia Wat Xieng znajduje się w malowniczym miejscu i jest niezwykle piękna. Podobnie Wat Wisunalat – pałac będący niegdyś punktem goszczącym wysoko postawioną elitę regionu. Ponad 7 tysięcy posążków Buddy natomiast można podziwiać w świątyni Wat Sisaket.

Nie można zapomnieć także o odwiedzeniu wodospadów Kuang Si Falls. To dziewicze miejsce, pełne dzikości i ogromnego czaru. Warto zobaczyć również wodospad Tat Fan i zaszaleć robiąc zdjęcia. Miejsce to bowiem jest do tego idealne, dżungla, szum wody i niezwykłe piękno przyrody to iście bajkowa sceneria.

Niewątpliwą atrakcją jest również spływ rzeką Mekong i podziwianie okolicy. Nie wolno także zapomnieć o mieście Hanoi. Jest ono bowiem niezwykłym wehikułem czasu, można tu bowiem poczuć oddech historii z lat kolonializmu i zobaczyć na własne oczy tamtejszy świat.

Będąc w Laos nie można ominąć jaskini Tham Kong Lo. Zalicza się ona bowiem do cudów tego kraju. Jest niesamowita, rozciąga się na 7 kilometrów, a jej szerokość wynosi 100 metrów. Około godzinę płynie się po niej łódką, dwukrotnie – raz z postojem oraz wspinaniem się w ciemności, po to, by móc na końcu zobaczyć stalagmity o stalaktyty, które rozświetlają wnętrza jaskini, a drugi raz z powrotem.