Laos

spokój, dżungla, egzotyczna kultura

Pogoda

Laos znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego o odmianie monsunowej, w związku z czym na terytorium państwa dochodzi do zmiennej cyrkulacji wiatrów. Występuje tu duża wilgotność oraz częste opady deszczu co związane jest m.in. z ukształtowaniem terenu. Najwięcej deszczu spada tu w miesiącach letnich, gdy nadciąga monsun południowo wschodni, zimą opady są zaś stosunkowo niskie jednak należy pamiętać, iż rosną one wraz ze wzrostem wysokości.

Najwyższa temperatura na Laosie notowana jest wiosną, przed nadejściem monsunu letniego. Słupek rtęci na północy sięga średnio dwudziestej ósmej kreski, zaś na południu ok. trzydziestu stopni. Najlepszym czasem na podróż do tego niezwykłego, pełnego tajemnic kraju, o bogatej kulturze jest okres od października do maja, gdy ciepła pogoda umila pobyt.

Ze względu na górzysty teren Laosu warto jednak pamiętać, iż nawet w sezonie turystycznym noce są tutaj chłodne, dlatego w podróż dobrze jest zabrać ze sobą kurtkę lub sweter. Klimat w kraju nie jest tak gorący jak np. w Kambodży, nieco cieplej może być natomiast na południu terytorium. W trakcie pory deszczowej można jednak liczyć na dodatkowe atrakcje.

Miłośnicy przygód, pragnący zażyć niewielkiego zastrzyku adrenaliny, w trakcie bardziej obfitych opadów mogą się wybrać do tropikalnej dżungli. Podziwianie egzotycznej przyrody w trakcie deszczu może być niezapomnianym doświadczeniem, a rzeki w których podniesie się poziom wody będą się idealnie nadawać do kąpieli.