Laos

spokój, dżungla, egzotyczna kultura

Trochę o historii…

Laos to kraj, w którym życie płynie spokojnie, swoim własnym nurtem. Jego historia sięga VII-I w. p.n.e., kiedy to pojawiły się pierwsze laotańskie księstwa, takie jak Sikhottabong oraz Candapuri. Przez wiele lat Laotańczycy byli pod władzą królestwa Ayutthaya, jednakże w końcu założyli oni swoje państw Lan Xang. Było to w 1353 roku.

Ciekawostki historyczne o Laosie

Królem Lan Xang został Setthathirath II, jednakże kiedy umarł państwo doznało rozłamu na 3 oddzielne królestwa – Luang Prabang, Vientiane oraz Champasak. Nastąpiło to w 1707 roku. Następnie królestwo Viand Chan utraciło swoją niezależność na rzecz Tajlandii, a kolejne dwa stały się własnością Francji.

Laos odzyskał niepodległość dopiero po 1945 roku. Udało się to dzięki temu, że po wojnie miał tu miejsce antykolonialny ruch wyzwoleńczy powołany przez rząd. Jednakże po roku znów kraj stał się okupowany przez Francję.

I chociaż już od 1946 roku stworzone zostało królestw Laosu (po tym jak wygasła dynastia królewska w Champasak) to formalnie zostało to potwierdzone dopiero w 1949 roku. Pełną niezależność jednak Laos uzyskał dopiero po bitwie pod Dien Bien Phu w 1954 roku. To nie zakończyło wojny, której działania toczyły się aż do 1973 roku, gdy ogłoszono pokój. Po wielu latach bitew państwo było spustoszone.

Po upadku Wietnamu Południowego stolica Laosu została opanowana przez partyzantów komunistycznych, a funkcjonariuszy (wraz z rodzinami), którzy należeli do wcześniejszego systemu zsyłano do obozów, w których dotykały ich tortury, a nawet śmierć.

Laos stał się republiką w 1975 roku, kiedy to władzę objął przywódca komunistów – książę Souphanouvong.  Ludzie zmęczeni wojną zaczęli uciekać do pobliskiej Tajlandii, jednakże udaremniano im to – na samej granicy zabito ogrom cywilów, bo nawet 45 tysięcy osób. Sytuacja zaczęła się normalizować dopiero wtedy, gdy Souphauvong zrezygnował ze swej prezydentury na rzecz premier Kaisone Phomvihane. Od tego czasu polepszają się także stosunki międzynarodowe z innymi krajami.