Laos

spokój, dżungla, egzotyczna kultura

Porady dla podróżników

W Laos językiem urzędowym jest laotański, walutą natomiast kip. W obiegu używane są także amerykańskie dolary oraz tajskie bahty. Przy wjeździe do kraju wymagany jest paszport ważny przynajmniej jeden miesiąc, a także wiza wjazdowa. Otrzymuje się ją na przejściach granicznych na jeden tydzień pobytu. Wizę miesięczną można uzyskać tylko w Ambasadzie w Warszawie, najlepiej dokonać tego przed przyjazdem do Laos. Na miejscu zaś można ją przedłużyć dwukrotnie, za każdym razem o jeden miesiąc.

laos-vientienne2

W podróżowaniu po kraju raczej nie ma ograniczeń. Warto jednak pamiętać o tym, że przemieszczanie się może być utrudnione w porze deszczowej. Najlepiej jest wybrać się do Laos między listopadem a marcem.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest podróżowanie rzekami. Można skorzystać z szybkich łodzi motorowych. Do wypożyczenia są także samochody, motocykle oraz rowery. Trzeba jednak pamiętać o tym, by trzymać się utartych szlaków, bowiem w wielu miejscach zalegają niewybuchy. Dotyczy to przede wszystkim prowincji Xieng Khouang.

W większych miastach podstawowym środkiem transportu jest riksza motocyklowa – tuktuki. Oczywiście funkcjonuje tutaj również komunikacja autobusowa, jednakże korzystanie z niej nie należy do najłatwiejszych. Trasy nie są ustalone, przystanki nie oznaczone, a przejazdy są są zazwyczaj nieregularne.

tuktuk2

W Laos uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje tu ruch prawostronny. Jednakże stan dróg jest zły, a w razie jakiejś awarii trudno jest o pomoc. Na drogach trzeba być bardzo ostrożnym, bowiem tutejsi kierowcy często nie przestrzegają przepisów drogowych. Wiele jest też wypadków drogowych, przede wszystkim nocą, a powodują je zazwyczaj nietrzeźwi kierowcy.

Z Laos warto przywieźć wyroby rękodzielnicze takie jak oryginalne przedmioty czy tkaniny. Można także zakupić figurki, które przedstawiają sceny oraz postacie z mitologii hinduistycznej. Warto jednak pamiętać o tym, że wywożenie przedmiotów z kości słoniowej jest zakazane, podobnie jest w przypadku starych figurek, które przedstawiają Buddę.

Wspaniałym prezentem dla ukochanej czy też mamy lub przyjaciółki będzie niewątpliwie ręcznie wykonana biżuteria ze złota oraz kamieni półszlachetnych. Ciekawą pamiątką także może okazać się butelka tutejszego alkoholu, która w swoim wnętrzu posiada owady lub węże. Warto kupić również herbatę czy kawę, ich smak bowiem i aromat są naprawdę niespotykane.

Trochę więcej informacji znajduje się na lonelyplanet.com/laos gdzie opisana jest specyfika kultury Laosu wraz z niesamowitymi zdjęciami.